Sekret księgi z Kells

Sekret księgi z Kells (The Secret of Kells)

Irlandia/ Francja/Belgia, 75 min, 2009                                                                                           reżyseria: Tomm Moore, Nora Twomey                                                                                       scenariusz: Fabrice Ziolkowski, Tomm Moore
muzyka: Bruno Coulais ( Nominacja do Oscara – The Chorist)

Film nominowany był w 2010 roku do Oscara za najlepszy film animowany. Otrzymał także nagrody publiczności na festiwalach w Edynburgu, Annecy, Dublinie.

To niebywale piękny film, pełen cudownych, genialnie rysowanych ornamentów. Każdy kadr jest dziełem sztuki, tła pełne są skomplikowanych wzorów, tak pięknych, że nie można oderwać oczu, natomiast postaci rysowane są w bardzo uproszczony, nowoczesny sposób. Twórcy filmu pokusili się również o niezwykłą zabawę z perspektywą: pejzaże ukazane są często w sposób płaski lub z góry natomiast postaci w nich ukazane są klasycznie. Ten ryzykowny, ale bardzo udany zabieg podkreśla ornamentowy rysunek i nawiązuje do celtyckich iluminacji, bowiem film inspirowany jest autentycznym manuskryptem z 800 roku – Księgą z Kells. Za stronę graficzną filmu odpowiedzialny jest malarz Ross Stewart oraz reżyser Tomm Moore.

Magiczny od pierwszej minuty film, rozpoczyna się tajemniczym monologiem małej dziewczynki, dalej pełen jest czarów i duchów. Opowiada o wielkiej przyjaźni, obawie przed wojną i niebezpieczeństwem, odwadze i wielkiej atencji dla ksiąg, pisma i ludzkiej pracy. Te ważne i aktualne przesłania przekazuje nam 12-letni bohater, wesoły Brendan, dla którego celem nadrzędnym jest pomoc w ukończeniu Księgi. Akcja rozgrywa się w Irlandii, a wszystkiemu towarzyszy wspaniała muzyka wykonywana przez irlandzki zespół Kila.

Kolejna pozycja z serii Mały Gutek. POLECAMY!

Dla komentujących mamy niespodziankę: najciekawszy komentarz nagrodzimy egzemplarzem filmu na DVD!

Kategoria wpisu: dzieci, ilustracje i książki dla dzieci, tagi: . Dodaj do zakładek stały link.

Odpowiedzi: 11 do wpisu Sekret księgi z Kells

 1. marta napisał(a):

  moje dzieciaki są filmem zachwycone, oglądały już kilka razy

 2. Pingback: Bańki mydlane | nie tylko dzieciaki

 3. Agata napisał(a):

  Bardzo lubię zaglądać na blog „nietylkodzieciaki” Wyróżnia się wśród wielu blogów dziecięcych,które widziałam, poprzez ciekawe propozycje i tematy. Jednak rozdawanie prezentów na blogu, według mnie powinno się odbywać drogą losowania, jest to bardziej profesjonalne podejście. Według jakich kryteriów wybrany będzie „najciekwaszy komentarz” ? wszystkie komentarze powyżej wydają mi się ciekawe , i ktokolwiek będzie wybrany, pozostałe osoby mogą się poczuć niezbyt przyjemnie. Losowanie jest według mnie sprawiedliwsze i mniej osobiste. .
  A film „Sekret księgi z Kells” wygląda na bardzo piękną i równocześnie straszną opowieść.
  Pozdrawiam serdecznie
  i dodam, że nie jest również zaznaczone do kiedy można zamieszcząc komentarze.
  Agata ostatnio napisał(a)…Polish children book illustration – Gabriela Cichowska

  • babielato napisał(a):

   Pani Agato, przykro nam że nie jest Pani ustasyfakcjonowana ale myślę że nasi czytelnicy nie wpadają do nas na konkursy i losowania. Takie rzeczy to gdzie indziej. Nie tylko dzieciaki nie są portalem konkursowym i nie będą. Mamy fajny film, ale tylko jeden i chcemy go dać użytkownikowi naszego portalu. Pozdrawiamy serdecznie :).

 4. Marcin napisał(a):

  Dzień dobry.
  Tu tata od zadań specjalnych.
  Właśnie żona moja kochana przedstawiła mi wpis na blogu, który śledzi już od kilku ładnych miesięcy(blog nie wpis) i co i rusz olśniewa mnie nowymi fantastycznymi nowościami, które wynajduje na Waszym blogu dla naszej córeczki. Ja z reguły staram się entuzjastycznie reagować na te wszystkie cuda, aby nie wyjść na jakiegoś mało zaangażowanego ojca…ale tym razem…moja reakcja była całkowicie niepodrasowana! Oczywiście, że skusił mnie konkurs, a uroda filmu była do stanięcia w szrankach niezwykle motywująca! A jako dobry tata, dbający o artystyczny rozwój dziecka, (a przy okazji i swój – nie ukrywając) postanowiłem tych parę słów tutaj umieścić. Teraz wątek osobisty – jako mały chłopiec nałogowo przerysowywałem celtyckie wzory z rozmaitych, wtedy jeszcze mało dostępnych, źródeł. Księga z Kells, a raczej jej marne reprodukcje, była jednym z nich. Później, w czasach niepokoju i czarnej muzyki, ikonografia celtycka służyła do wytwarzania coraz to bardziej wyrafinowanych tatuaży, wykonywanych(!) markerem wodoodpornym…ach, mógłbym tak jeszcze długo, ale chyba już wystarczy. Morał z tej opowieści jest taki, iż dla mojej, niespełna pięcioletniej Matyldy, ten bajkowy obraz będzie pięknym antidotum na wszechogarniające produkcje, których nazw nie będę przywoływał, bo po co robić im reklamę. A dla mnie – będzie to powrót do młodości!

 5. 23 napisał(a):

  nie widziałam tego filmu, ale po rysunkach już jestem zachwycona…wyobrażam sobie pokoik z całą ścianą pomalowaną jak to wejście do lasu (ostatnie zdjęcie) i drzwi w środku…
  i zielona wykładzina…

  bajkowo i tajemniczo ….

  a kto powiedział, że tak mogą miec tylko dzieci 😉

 6. Monika napisał(a):

  Ja filmu nie widziałam ale z przyjemnością obejrzałam zaproponowane przez was zdjęcia ! Naprawdę cudowne. Pobudzają wyobrażnię! Właśnie takie bajki powinny oglądać nasze pociechy :)) Mam nadzieję, że już w krótce będę miała okazję razem z moimi chłopcami wstąpić w ten zaczarowany świat:)) Pozdrawiam.

 7. Po prostu Mama napisał(a):

  Uwielbiam takie filmy czy bajki ale niestety juz dawno nic takiego nie widziałam. Trójkę z przodu juz mam :) a mimo to w mej dziewczynskiej duszy zostalo zamiłowanie do bajecznych i wciągających historii. Ciężko jednak przekonać domowników bo w moim męskim domu tylko na mnie robią wrażenie te piękne obrazki. Jednak opis filmu i te kadry, które tu widzę…postanowiłam…muszę obejrzeć :)
  Po prostu Mama ostatnio napisał(a)…botwinkowo mi

 8. Kasia napisał(a):

  My już mamy, więc się nie wysilam z pięknymi słowami :)

 9. Kasia napisał(a):

  Film cudowny, wszystkim tym którzy się zastanawiają czy go kupic bardzo polecam, moje dziewczynki zachwycone, pierwszy raz oglądały z otwartymi buziami.

 10. Maria napisał(a):

  Jak oswoić strach? Myślę, że ten film może pomóc. Barwy, dźwięki najpierw dają nam dawkę lęku a potem stopniowo oswajamy się z nim. Strach jest nieodłączną częścią naszego istnienia i im szybciej odnajdziemy porozumienie z tym pierwotnym uczuciem tym łatwiej będzie nam motywować się do walki z niebezpieczeństwem. Takie filmy jak Sekret księgi z Kells są cudowną odskocznią od masowej papki telewizyjnej.
  Maria ostatnio napisał(a)…Wieści z Australii część III – masy- substancje i eksperymenty